I UDRUGA HOLOS ORGANIZIRA PRUŽANJE PSIHOLOŠKE POMOĆI U AKTUALNOJ SITUACIJI

Brojni psiholozi i psihologinje u javnim zdravstvenim ustanovama, obrazovnom sustavu, Hrvatskom crvenom križu i udrugama reagirali su promptno u aktualnoj situaciji te već pružaju usluge besplatnog telefonskog i on-line psihološkog savjetovanja. Hrvatsko psihološko društvo i Hrvatska psihološka komora su organizirali telefonsko pružanje psihološke pomoći na području cijele Hrvatske, o čemu više informacija možete dobiti na stranicama www.psihologija.hr i www.psiholoska-komora.hr.
Udruga Holos također se pridružuje ovoj širokoj akciji hrvatskih psihologa i psihologinja. Sukladno trenutnim mogućnostima, organizirali smo besplatno pružanje psihološke pomoći za djecu, mlade i odrasle. Možete nas svaki dan nazvati između 18.00 i 20.00 sati na brojeve mobitela: 091/539 7045 i 098/904 2639.
Tijekom života suočavamo se s brojnim izazovima, životnim krizama i promjenama odnosno stresnim događajima te se na iste prilagođavamo brže ili sporije, uz više ili manje prolaznih popratnih psiholoških reakcija.
Međutim, ne događa se često situacija u kojoj se trenutno nalazimo. Cijeli svijet je izložen pandemiji Covid-19 virusa, a stanovnici Zagreba i okolice dodatno su prije tjedan dana doživjeli ozbiljan potres, te nakon toga i veći broj manjih potresa. Dio ljudi je u Zagrebu zbog posljedica potresa morao napustiti svoje domove, a drugi dio živi u oštećenim stanovima, bez grijanja i tople vode. Ovakva kombinacija stresnih i traumatskih događaja rezultira istodobnim odvijanjem više psiholoških procesa kod gotovo svakoga.
Iz literature je poznata važnost pravodobnih psiholoških intervencija koje pomažu u prihvaćanju novonastalih okolnosti te pomažu da uobičajene psihološke reakcije ne prerastu u ozbiljnije tegobe na planu mentalnog zdravlja.
Nastojat ćemo u našim objavama objasniti o kojim se psihološkim procesima u ovakvim situacijama (pandemiji Covid-19 virusa i potresa) najčešće radi te objasniti povezanost prethodnih traumatskih iskustava i psihičkih poremećaja s ponovnim javljanjem tegoba u ugrožavajućim situacijama. Pokušat ćemo objasniti zašto je tako teško podnositi samoizolaciju i preporuke za socijalnu distancu te opisati neke moguće psihološke reakcije zaposlenika u pomagačkim profesijama. Navest ćemo i mjere ili tehnike ublažavanja, odnosno upravljanja stresom te posebice neke relaksacijske tehnike koje možete lako sami primjenivati. Na kraju ćemo prezentirati i osnovne preporuke za učinkovitije nošenje djece, mladih i odraslih s postojećim okolnostima.
U sljedećim objavama objasnit ćemo najčešće psihološke procese u ovakvim situacijama (pandemiji Covid-19 virusa i potresa). Čitajte nas!
No responses yet